Péče o pleť během těhotenství

Publikováno od Medik8 dne

Péče o pleť během těhotenství

Jako kosmetická značka bohužel nemůžeme poskytovat konkrétní lékařská doporučení týkající se našich produktů. Důrazně doporučujeme obrátit se na svého praktického lékaře nebo porodní asistentku, kteří vám poskytnou přesné a individuální doporučení. Kompletní seznam složek každého z našich produktů najdete na produktových stránkách webu Medik8.

Jedna z nejčastějších otázek, kterou u nás v Medik8 dostáváme, zní: „Je tento produkt vhodný během těhotenství?“

Těhotenství je jedním z nejcennějších životních období – přináší mnoho změn, radosti, ale i otazníků. Od změny spánkového režimu přes nový šatník až po úpravy jídelníčku – všechno to může chvíli trvat, než si zvyknete. A péče o pleť je pro mnoho budoucích maminek obzvlášť citlivým tématem.

Právě proto často slýcháme dotaz: „Je tento produkt vhodný v těhotenství?“ Zorientovat se v péči o pleť, která je zároveň účinná a bezpečná pro těhotné, může být náročné – zejména kvůli záplavě často protichůdných informací. V Medik8 vám s tím ale chceme pomoci a provést vás světem baby-friendly péče o pleť.

VITAMIN A (TOHLE NE)

Jednou z nejčastěji zmiňovaných složek, které se doporučuje během těhotenství vynechat, je retinol (vitamin A). Zatímco lokální forma vitaminu A je považována za zlatý standard v anti-age péči a má za sebou dlouhou historii bezpečného používání, jeho perorální forma (retinoidy) může ovlivňovat vývoj plodu.[1] Proto z preventivních důvodů vždy doporučujeme vynechat vitamin A ve všech jeho formách během těhotenství – včetně retinolu, retinaldehydu a retinyl retinoátu.

Vitamin A je přitom dlouhodobě klíčovou součástí naší filozofie CSA (vitamin C a SPF ráno, vitamin A večer), a právě proto bývá skincare pro těhotné zákaznice o něco složitější. Až doteď.

BAKUCHIOL (ANO)

Zpráva, že vitamin A není během těhotenství doporučovaný, vás mohl trošku vyděsit. Chápeme a omlouváme se! O to víc nás těší, že vám můžeme Bakuchiol Peptides, klinicky ověřenou, rostlinnou alternativu, která konečně zaplňuje chybějící dílek v naší CSA strategii pro všechny, kdo nemohou používat vitamin A. Bakuchiol pochází z fialově kvetoucí indické rostliny babchi a ve světě kosmetiky sklízí zaslouženou pozornost. Studie publikovaná v British Journal of Dermatology potvrdila, že má srovnatelné účinky proti stárnutí jako retinol, ale bez jeho nežádoucích účinků, jako je vysušování nebo olupování pleti.

Bakuchiol Peptides od Medik8 obsahuje 1,25 % čistého bakuchiolu a navíc je obohacený o rozjasňující peptidové prekurzory a zklidňující cica. Řada konkurenčních produktů mu nemůže konkurovat, často totiž obsahují jen slabé extrakty bakuchiolu nebo vodové formule, které postrádají skutečný efekt.

Toto výživné, olejové sérum je jako malý rituál na uklidnění. Má jemnou fialkovou barvu a na pleti působí neskutečně zklidňujícím dojmem. Díky tomu, že je fotostabilní, ho můžete používat ráno i večer – což se hodí obzvlášť tehdy, když je vaše denní rutina trochu vzhůru nohama (klidně i ve 3 ráno).

Bakuchiol Peptides dokáže pomoci s celou řadou problémů, které mohou v těhotenství kvůli hormonálním změnám nastat. Například pomáhá zesvětlovat pigmentaci, často označovanou jako „těhotenská melasma“, která postihuje až 70 % těhotných žen. Takže žádné obavy – nejste v tom sama, Medik8 je tu pro vás. Bakuchiol Peptides může vaši pleť krásně projasnit a sjednotit její tón.

Změny hormonální hladiny mohou také zvýšit prokrvení pokožky a její povrchovou teplotu, což často způsobuje zarudnutí a skvrnky. Kombinace čistého bakuchiolu a centella asiatica v Bakuchiol Peptides využívá své zklidňující schopnosti ke zmírnění těchto projevů. Prostě trefa do černého.

EXFOLIAČNÍ KYSELINY (RADĚJI NE)

Kyselina salicylová, tedy beta-hydroxykyselina (BHA), je stálicí v mnoha skincare rutinách. Během těhotenství ale bohužel doporučujeme její používání ve formě leave-on přípravků (tedy těch, které se na pleti nechávají) přerušit. Výzkumy totiž ukazují, že perorální forma kyseliny salicylové není v těhotenství bezpečná, a proto lékaři často doporučují vyhnout se i vyšším koncentracím této látky v kosmetice.

Ale nebojte, pro všechny milovnice exfoliace máme dobrou zprávu. I během těhotenství existují šetrné způsoby, jak dosáhnout hladké, rozzářené pleti. Vhodnou volbou jsou například leave-on produkty s AHA nebo PHA kyselinami, oplachové čisticí produkty s exfoliačním účinkem nebo manuální exfoliace.

Jen pozor, výjimku tvoří naše novinka Sleep Glycolic, tedy silný domácí AHA peeling. Ten během těhotenství nedoporučujeme kvůli jeho intenzitě, která nemusí být vhodná pro citlivou pleť.

JAK SI PÉČI ZJEDNODUŠIT?


ČEMU SE VYHNOUT? JAKÝM MEDIK8 PRODUKTŮM SE VYHNOUT? JAKÉ JSOU ALTERNATIVY OD MEDIK8?

Vitamin A (retinol, retinaldehyd, retinyl retinoate)

Retinol 3TR, Intelligent Retinol TR, Crystal Retinal, jakýkoliv r-Retinoate® a Night Ritual Vitamin A

Bakuchiol Peptides™, Liquid Peptides

Leave-on BHA

 (salicylová kyselina)

Blemish SOS, Blemish Control Pads, Smooth Body Exfoliating Kit™

Clarity Peptides, Press & Glow, Surface Radiance Cleanse


NAŠE DOPORUČENÍ

Existuje celá řada dalších anti-age složek, které vám rádi doporučíme pro udržení krásné, zdravé pleti během následujících měsíců.

Vitamin C, niacinamid, peptidy nebo kyselina hyaluronová jsou jen některé z nich. Neexistují žádné důkazy, že by tyto látky nebyly během těhotenství bezpečné. Společně pomáhají řešit nejčastější těhotenské problémy s pletí, jako jsou nedokonalosti, hyperpigmentace nebo dehydratace, a přitom si zachovávají svůj anti-age efekt.

Pokud si ale nejste jistá, zda začít s novým produktem nebo kombinací složek, doporučujeme vše konzultovat s lékařem. Kompletní seznam složek najdete vždy na našich produktových stránkách.

ALTERNATIVY PRO NASTÁVAJÍCÍ A NOVÉ MAMINKY

Abychom vám usnadnili orientaci v široké nabídce produktů Medik8, připravili jsme přehledný režim péče přímo pro vás. „Alternativy pro nastávající/čerstvé maminky“ byly vytvořeny s ohledem na nejčastější potíže v těhotenství, jako jsou nedokonalosti, pigmentace a dehydratace, a zároveň zachovávají anti-age účinnost.

Ranní péče

Není překvapení, že hlavní roli v ranní rutině hraje Bakuchiol Peptides – sérum, které můžete používat ráno i večer, a které se během této životní změny stane vaším nejlepším spojencem proti stárnutí pleti. Ráno doporučujeme doplnit o 2v1 denní krém Daily Radiance Vitamin C, který pleť zásobí stabilní a jemnou formou vitaminu C (tetrahexyldecyl askorbát) a zároveň ji ochrání SPF 30 s širokým spektrem. Kombinace vitaminu C a SPF rozjasňuje pleť a chrání ji před budoucím stárnutím.

Večerní péče

Večer si vaše pleť zaslouží tu pravou rozmazlující péči s cílenými boostery a bohatými nočními krémy. Doporučujeme začít dvoufázovým čištěním, obzvlášť pokud nosíte make-up. Pokud chcete do rutiny zařadit exfoliaci, ideální volbou je Press & Glow – tonikum s PHA kyselinami, konkrétně s glukonolaktonem, který jemně vyhlazuje a rozjasňuje pleť a připravuje ji na další kroky.

V obdobích plných změn se pleť často odráží to, co prožíváme uvnitř. Právě proto doporučujeme do rutiny zařadit Clarity Peptides – oblíbené sérum pro zklidnění podrážděné nebo stresované pleti. Obsahuje 10 % niacinamidu a rozjasňující peptidy Crystalide™, které pomáhají redukovat výskyt pupínků a navracet mdlé pleti zdravý vzhled.

Závěrečným krokem večerní péče je noční krém Advanced Night Restore, který posiluje kožní bariéru. Obsahuje ceramidy a antioxidanty, které pleť přes noc intenzivně vyživují a hydratují. Jeho jemná vůně zároveň pomáhá navodit klidný spánek.

Pořiďte si Bakuchiol Peptides a doplňte svou CSA rutinu!

*Z pochopitelných důvodů nebyl produkt Bakuchiol Peptides testován na těhotných ženách, nicméně složení neobsahuje žádné problematické látky (např. vitamin A nebo vysoké koncentrace exfoliačních kyselin). Pokud máte jakékoli pochybnosti, poraďte se prosím se svým lékařem.

Zdroje:

[1] R Alan et al, Recommendations For Vitamin A Use During Pregnancy, Teratology, 1987, 35, pp 269-275

[2] S. Dhaliwal et al, Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoaging, BJD, 2019, 180(2), pp 289-296 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29947134)

[3] I Bolanca et al, Chloasma-the mask of pregnancy, Coll Antropol, 2008, 42(suppl 2), pp 139-41

[4] P Bozzo et al, Safety of skin care products during pregnancy, Can Fam Physicician, 2011, 57(6), pp 665-667