Odhaleno: 5 mýtů o nedokonalostech pleti

Publikováno od Medik8 dne

Odhaleno: 5 mýtů o nedokonalostech pleti

Zubní pasta na pupínky? Čokoláda jako hlavní viník?

V moři kosmetických mýtů, které se šíří internetem, může být těžké odlišit fakta od fikce. V Medik8 jsme ale dali dohromady tým odborníků, abychom jednou provždy vyvrátili nejčastější omyly spojené s problematickou pletí.

Pomáhá slunce na akné?

Mnoho lidí má pocit, že se jejich pleť na dovolené zlepšuje. Ale odborníci se shodují, že slunce rozhodně není řešením.
„UV záření totiž potlačuje imunitní reakci těla, a tím i zánětlivou reakci na akné,“ vysvětluje Natalie Archer, Education Manager Medik8. „Znamená to sice méně zarudnutí a otoku – ale jen dočasně. Po návratu do běžného prostředí se vše vrací do původního stavu.“

Navíc slunce pleť vysušuje, což může zpočátku působit jako zlepšení, ale mazové žlázy pak začnou produkovat ještě více mazu. Pleť je pak mastnější a problém se zhoršuje. UV záření také zhoršuje pigmentové skvrny po akné a urychluje stárnutí pleti, protože ničí kolagen a elastin.

Pomáhá zubní pasta přes noc na pupínky?

„Zubní pasta bývá považována za rychlou a levnou pomoc, protože obsahuje vysušující látky jako jedlou sodu, peroxid vodíku, alkohol, mentol nebo triklosan,“ říká Daniel Isaacs, ředitel vývoje produktů Medik8.
Ale: „Tyto látky nejsou určené pro použití na kůži. Místo zlepšení můžete čekat podráždění, zarudnutí nebo dokonce olupování.“
Pupínek se pak může zdát menší jen proto, že okolní pleť je podrážděná – problém tím ale jen zhoršujete. Obzvlášť u citlivé pleti může dojít k přesušení nebo i popálení.

Lepší volba? Hledejte tyto účinné, a přitom šetrné látky:

  • Kyselina salicylová (BHA): proniká do pórů a čistí je zevnitř.

  • Niacinamid: hydratuje, zmírňuje podráždění, zarudnutí i stopy po akné.

  • Kyselina mandlová (AHA): antibakteriální exfoliant pro hladkou a čistou pleť.

  • Probiotika: podporují zdravou mikrobiotu pleti a brání přemnožení „špatných“ bakterií.

Způsobuje čokoláda akné?

Neexistují žádné přímé důkazy, že by čokoláda sama o sobě způsobovala akné. Ale strava s vysokým obsahem cukru a tuku může stimulovat mazové žlázy a podporovat záněty. U některých lidí může mléko nebo cukr ovlivnit hormonální rovnováhu, což může vést k výsevu pupínků.

Často si navíc na čokoládu pochutnáváme během PMS, kdy klesá hladina estrogenu a stoupají androgenní hormony – což samo o sobě podporuje tvorbu mazu. Může za to tedy spíš hormonální výkyv než samotná čokoláda. A pokud kvůli sladkostem zároveň vynecháváme vyváženou stravu, může pleti chybět výživa, což také hraje roli.

Zhoršuje se akné, když si saháte na obličej?

Dotýkání se pleti samo o sobě akné nezpůsobuje, ale může jej zhoršovat. Bakterie P. acnes máme všichni na kůži – i ti s čistou pletí. Pokud si často saháme na obličej, můžeme je přenášet a rozšiřovat záněty.
Běžné bakterie z klávesnice nebo klik ale pupínky nezpůsobují. Akné nevzniká kvůli „špíně“, ale kvůli specifickým bakteriím a dalším faktorům. Takže představa, že člověk s akné je nečistý, je zcela mylná.

Pomáhá mačkání pupínků, nebo spíš škodí?

Neodborné mačkání může způsobit trvalé jizvy nebo pigmentové skvrny. Ale není to tak, že by mačkání bylo vždy špatně – jen je potřeba vědět, kdy a jak.
„Nikdy nemačkejte pupínky, které jsou hluboko pod kůží. Ty patří do rukou profesionálů,“ říká Natalie. „Ideálně počkejte, až bude pupínek mít pevnou bílou hlavičku – to znamená, že je infekce blízko povrchu.“

Jak na to:

  1. Očistěte pleť jemným exfoliačním čisticím gelem (např. Clarifying Foam™). Nejlépe ve sprše, kde pára pomůže uvolnit póry.

  2. Omotejte si prsty čistým kapesníčkem, jemně zatlačte z obou stran pupínku.

  3. Po úspěšné extrakci místo znovu očistěte. Když nic nevyteče ani po 2–3 pokusech, nepokračujte. Zkuste to znovu za pár dní.