-
Perte své ložní prádlo
„Během spánku se na povlečení přenášejí bakterie způsobující vznik pupínků (P. acnes),“ říká Daniel Isaacs, ředitel vývoje a formulací v Medik8. „Pokud je neperete pravidelně, můžete si bakterie přenášet zpátky na pleť několik dní v kuse.“ Maz z pokožky hlavy se navíc může také dostat na polštář, proto je nejlepší prát ložní prádlo alespoň jednou týdně.
-
Dezinfikujte svůj smartphone
Mobilní telefony jsou semeništěm bakterií způsobujících pupínky, proto je důležité je udržovat čisté pomocí antibakteriálního ubrousku. „Stačí každý den večer otřít displej telefonu, aby se při dalším hovoru nepřenášely bakterie na pleť,“ radí Daniel. A ještě lépe – používejte režim hlasitého odposlechu, abyste omezili kontakt telefonu s pokožkou obličeje.
-
Hydratovat, hydratovat, hydratovat
Používat hydratační krémy na mastnou, k pupínkům náchylnou pleť se může zdát jako nesmysl, ale ve skutečnosti je to jedno z nejlepších opatření, které můžete pro svou pleť udělat. „Když je pokožka suchá, mazové žlázy mají tendenci nadměrně produkovat maz ve snaze dodat pokožce potřebnou vlhkost,“ vysvětluje Daniel. „To pak vede k ucpávání pórů a následně ke vzniku ještě více pupínků.“ Abyste pleť vyživili a zároveň zabránili tvorbě pupínků, používejte lehký hydratační krém s nízkým obsahem oleje, například Balance Moisturiser™. Jeho rychle se vstřebávající, hedvábná textura udrží pokožku hydratovanou a mazové žlázy pod kontrolou.
-
Vyčistěte své štětce na make-up
Všechno, co se denně dostává do kontaktu s vaší pletí, by se mělo pravidelně čistit. To platí obzvlášť pro štětce na make-up. Jemné štětiny pudrových štětců jsou totiž ideálním prostředím pro množení bakterií způsobujících pupínky. Odborníci doporučují čistit štětce alespoň jednou týdně. „Pro nejlepší výsledky je nakonec opláchněte antibakteriálním čisticím přípravkem, například Clarifying Foam™,“ radí Daniel.
-
Držte ruce dál od obličeje
Pokud jde o problematickou pleť, je vždy nejlepší přístup „bez doteku“. Neopatrné sahání na obličej totiž může přenášet bakterie způsobující pupínky z jedné oblasti na druhou a rozšířit tak výsev po celém obličeji. „Pokud si skutečně nemůžete pomoci a musíte se obličeje dotýkat, dbejte alespoň na to, abyste si ruce pravidelně myli, a udrželi tak pleť zdravou a čistou,“ říká Daniel.
-
Omezte konzumaci mléčných výrobků
Dobře, možná je nedokážete vyřadit úplně. Zmrzlina je přece jen nezbytnost, to chápeme. Ale studie ukazují, že cukry obsažené v mléčných výrobcích mohou přispívat k hormonální nerovnováze a zánětům – obojí výrazně zvyšuje pravděpodobnost vzniku pupínků. „Zajímavé je, že akné je nejméně rozšířené mezi asijskými komunitami, kde mléčné výrobky nejsou běžnou součástí stravy,“ dodává Daniel. Navíc – dát si latté s mandlovým mlékem místo klasického určitě neuškodí.
-
Přidejte do své rutiny retinal
Vitamin A je často označován za zlatý standard v boji proti stárnutí pleti. Možná vás ale překvapí, že tato „zázračná“ molekula byla původně vyvinuta jako léčba akné. Když si uživatelé vitaminu A začali všímat výrazných omlazujících účinků spolu s redukcí pupínků, dermatologové si toho rychle všimli. Většina forem vitaminu A pomáhá v boji proti akné – urychluje obměnu kožních buněk, čímž brání ucpávání pórů – ale Crystal Retinal 6™ a 10™ jdou ještě o krok dál. „Tato pokročilá forma vitaminu A má antibakteriální vlastnosti, které neutralizují bakterie způsobující vznik pupínků,“ vysvětluje Daniel.
-
Pravidelně exfoliujte (ale nepřehánějte to!)
Odstranění odumřelých kožních buněk dříve, než mají šanci ucpat póry, je spolehlivý způsob, jak dosáhnout čisté pleti. Klíčem je provádět exfoliaci jemně. „Drsné exfoliační peelingy mohou zvýšit zánět v pokožce, což zhorší vzhled pupínků a zpomalí jejich přirozený proces hojení,“ varuje Daniel. „Místo toho používejte jemný čisticí gel, jako je Clarifying Foam, který obsahuje mírné exfoliační kyseliny, například kyselinu salicylovou.“

-
Odličte se před spaním
Všichni víme, že bychom si měli před spaním odlíčit celý den z pleti. Přesto ale přitažlivost měkkého polštáře často převáží nad zimou u umyvadla, když nás přemůže únava. Tady je důvod, proč byste měli odolat pokušení jít spát s make-upem na tváři: „Když spíte, make-up se může zanést hluboko do pórů spolu s každodenní špínou a nečistotami,“ vysvětluje Daniel. „Čištěním pleti před spaním dáte pórům šanci volně dýchat, což nakonec povede k čistější a zdravější pleti.“

-
Dejte si sklenici vody navíc
Doplňování hladiny H₂O pomáhá odplavovat toxiny z těla a zároveň udržuje pokožku hydratovanou a pružnou. Díky tomu se snižuje riziko množení škodlivých bakterií a zároveň se předchází nadměrné produkci kožního mazu, protože pleť je správně zvlhčená.